حذف خودرو های سواری از واردات
حذف خودرو های سواری از واردات

حذف خودرو های سواری از واردات

شرکت اجاره خودرو مسیر پیمای ایرانیان

حذف خودرو های سواری از واردات – شرکت اجاره خودرو مسیر پیمای ایرانیان

با وجود مصوبه مجلس در رابطه با واردات70هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه 1401نهایی شده نشان می دهد که خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی حذف شده است.

حذف خودرو های سواری از واردات
حذف خودرو های سواری از واردات

در 14 اسفند ماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه1401 در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات 96 هزار دستگاه اقلام  خودرویی را تصویب کردند.  بر این اساس مقرر شد 70هزار خودروی سواری امکان واردات داشته باشد. که 50 هزار دستگاه خودروی سواری و 20هزار خودروی سواری دوگانه سوز ، هیبریدی و برقی بود.

اما با ابلاغ قانون بودجه ، بررسی تبصره های آن نشان می دهد که تبصره مربوطه با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه بوده است. و واردات 70 هزار خودرو های سواری در قانون بودجه کنار گذاشته شده است. طبق بند (ک) تبصره7 قانون بودجه 1401 به دولت اجازه داده شده است با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو با اخذ حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذی ربط می رسد، اقدام کند.

رنت و اجاره اتومبیل های لوکس خارجی و ایرانی را با شرکت مسیر پیمای ایرانیان تجربه کنید

در همین رابطه سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است. که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت، عدم آسیب به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت و  همچنین رعایت شرایط رقابتی.

اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود. که در بین آنها خبری از 70هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست. طبق شرایط تعیین  شده در تبصره 7 قانون بودجه، 10 هزار  دستگاه کامیون و تریلی یخچال دار  و کشنده، 10 هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، 1000 دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین 5000 دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت امکان واردات خواهد داشت.

حذف خودرو های سواری از واردات
حذف خودرو های سواری از واردات

حذف واردات خودروی سواری از تبصره 7 انجام شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت, در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرد. و در رابطه با واردات جدید وعده داده بود. وی گفته بود که قبلا هم با واردات مخالف نبوده است. ولی به دلیل اینکه واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آن را صلاح ندانسته بود. ولی با اقدامات صورت گرفته توسط تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط بهتر شد. و بخشنامه ممنوعیت واردات که اردیبهشت‌ماه (1401) به اتمام می‌رسد، تمدید نخواهد شد و واردات به روال سابق، طبق ضوابط قبلی انجام می شود.

مسیر پیمای ایرانیان معتبرترین شرکت برای اجاره خودرو های لوکس و ایرانی

این در حالی است که واردات خودرو از سال 1367 به دلیل شرایط ارزی و محدودیت های موجود، ممنوع اعلام شد. و طرح لغو آن هر بار با مخالفت هایی به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل مصارف ارزی همراه شد. در این بین حدود 12 هزار خودرو که قبل از  ممنوعیت آمده، در گمرک دپو و امکان ترخیص پیدا نکرد هم مدت ها درگیر اما و اگر برای ترخیص بود و بعد از چندبار مصوبه دولت بخشی از آنها ترخیص شد  ولی همچنان بیش از 2000دستگاه بلاتکلیف باقی مانده است.

 وزارت صمت بر واردات خودرو داشته و پایان ممنوعیت را تا حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه اعلام کرده است، اینکه با حذف مجوز واردات خودروی سواری در قانون بودجه و شرایط خاص ارزی کشور، چه تصمیمی در مورد این واردات اخذ و به چه ترتیبی اقدام می شود در ابهام قرار دارد.

همچنین ببینید

قیمت رنو کپچر

قیمت رنو کپچر

شرکت اجاره خودرو مسیر پیمای ایرانیان قیمت رنو کپچر – شرکت اجاره خودرو مسیر پیمای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *